ONLINE DERSLER

10 Eylül 2022 e-YDS sonrasında İsmail Turasan hocamızın değerlendirmesi

  • YDS / E-YDS
  • 11.09.2022
  • 512 Kez Okundu
10 Eylül 2022 e-YDS sonrasında İsmail Turasan hocamızın değerlendirmesi

e-YDS veya YDS'de soruda ne aradığını bilmek İngilizce bilmek kadar önemli

Merhaba, Nisan YDS'ye göre en az 8-10 soru daha zor olan eyds geride kaldı. Bu sınavda önceki notunuzla aynı notu almanız normal ve hatta iyi sayılabilir. Sadece 1-2 puan arttırmanız bile bence önemli bir ilerleme.

Bu son 3  e-yds'de soru kökü analizi çok önemli idi. İlk 16, cümle tamamlamada ve yakın anlamda soru kökünde yer alan her cümlenin sonuna kadar  dikkatli okunması gerekli idi. Değerli taşların ( "valuable stones/gems ve romantic attachment" ) ve iyi ilişkileri oluşumu zaman ister sorusu soru kökündeki zaman vurgusu tespiti ile çözülebilecek konu ve odak olarak iki ayrı temanın birleştiği bir soru idi.

Ayrıca paragraf sorularında metindeki bütünlük üzerinden cevap istenen okuma sorularında sıkıntı olmuş olabilir. Soru doğru yorumlanmazsa  konu ve özne uyumu olan çeldiriciler daha anlamlı gelmiş olabilir. Paragrafı baştan sona okumak yerine sadece soru kökündeki bilgi üzerinden cevap arayanlar bu bölümde çok ciddi sorun yaşamış olabilirler.

Diyalog ve yakın anlam da ayrıca zor idi. Onlar da genel bütünlük üzerinden soruldu.Seçeneklerde konusu ortak, dilbilgisi yapıları soru köküne yakın olanlar cevap değildi. Diyalogda the more is not necessarily better sorusunda cevap "sınırsız sürede sonsuza dek yaşamak istemezdim " cevabını istiyordu.  Yakın anlamda mesela, "but" olan soruda "but" olan iki  seçenek yanlış iken " Formerly the subject matter of science fiction instead of economis, more recently, robots ...."  seçeneği doğru idi.  

Bence bu tür sorularda kararlı davranabilmek için bu tarz kurgulara çok aşina olmak gerekli. Bizim sistemde yüklü olan 2014-2019 yds,  ve ayrıca yökdil ,ydt sınavlarını tekrar çözüp cevapları tek tek irdelemek gerek. Neden doğru ve ÖZELLİKLE neden yanlışlar yanlış cevabı daha önemli. Bunları yaparken seri olmak ve 70üstü notu olanlar için en fazla 120-130, diğer adaylar için en geç 150 dakikada sınavı bitirmek ana hedef olmalı.

e-YDS veya YDS'de soruda ne aradığını bilmek İngilizce bilmek kadar önemli. Her oyalanma bir sonraki bölümdaki dikkati ve takati azaltmaktadır.

Geçen yıl da yazılı sınav öncesi eyds ve yazılı sınavın kendisi çok ağır iken kasım eyds çok rahat geldi. Hedef nota ulaşmak "nasip" işi gerçekten. Biz hazır olmalıyız, o an geldiğinde seri, net ve kararlı davranabilmeliyiz.

Dünkü sınavda hedef puanını alanları tebrik ederim ve hem onlara dah yüksek puanlar için hem de hedefe şu anda ulaşamamış olan herkese  yılmadan devam etmeleri için iyi çalışmalar dilerim.

www.eydshocam.com sitemiz sadece e-YDS için tasarlandı ve 2022 sonuna kadar 2 adet ücretsiz deneme sınavı yüklendi. Birebir ÖSYM esınav e-YDS formatında sınava 2022 sonuna kadar erişim hakkı hediye olarak tüm adaylara Angora Dil tarafından verilmiştir.

Angora dil sitemizden ücretsiz deneme paketi bilgilerine ulaşabilirsiniz: https://angoradil.com/egitim-detay/e-yds-deneme-paketi-1/252

Pes etmek yok, çalışmaya devam...

İsmail Turasan

Anonim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim