ONLINE DERSLER

YDT 2023 (Yabancı Dil Testi) soruları zor muydu, kolay mıydı? YDT İngilizce sınavı hakkında öğrenci ve eğitimci görüşleri

  • YKS-DİL
  • 18.06.2023
  • 5545 Kez Okundu
YDT 2023 (Yabancı Dil Testi) soruları zor muydu, kolay mıydı? YDT İngilizce sınavı hakkında öğrenci ve eğitimci görüşleri

"Kolay sınav yok, kolaycılıkla yol alabilen de yok." İsmail Turasan

YDT sınavının sona ermesiyle sınav yorumları gelmeye başladı. Sınav heyecanıyla soruların nasıl olduğunu anlamayan adaylar, hem sosyal medyada hem de farklı eğitim platformlarında yapılan yorumları takip ediyor.

Yabancı Dil Testi 18 Haziran Pazar günü saat 15.45’de başladı. YKS’nin üçüncü ve son oturumu olan YDT sınavı iki saat sürdü. Öğrencilere sınavda toplam 80 soru için 120 dakika sınav süresi verildi.

4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü bir hesaplama yapılacak.

YDT oturumunda öğrenciler, başvuru yaptığı yabancı dile göre soruları cevaplandırdı. YDT sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça yabancı dillerinden yapıldı. Peki YDT İngilizce sınavı zor muydu, kolay mıydı?

338 bin 14 kişinin başvurduğu YDT’ye adaylardan bazıları yabancı dil seviyelerini ölçmek için girerken bazıları da bu sınavla elde edecekleri puanla, hayallerindeki mesleğe kavuşmak için yarıştı. YDT’den çıkanlar şu görüşleri paylaştı:

Oğuzhan K.: YKS benim için genel olarak iyi geçti AYT zorladı. YDT için de soruların zor olduğunu söyleyebilirim. Genelde zaman kalıpları üzerinden sorular geldi orada bazı soruları karıştırmış olabilirim. Mühendis olmak istediğim için kendimi denemek için girdim.

Kerem P: YDT’de sorular benim için çok kolaydı. Genel olarak uzun paragrafları tam olarak çevirmemizi isteyen sorular vardı. 

Ali B.: YKS özellikle TYT açısından beni çok zorladı. AYT’de de tarih hiç iç açıcı değil. YDT’de sorular beklediğimden zordu. Çok hazırlanmadan girdiğim bu son sınavda aslında hazırlıklı olmam gerektiğini anladım. Ingilizcede çıkan sorulara baktığımda verilen metinlerin Türkçesini bulmamızı istediler. Kelimeleridir en yakın anlamlarını sormuşlar. Bu sene pek umudum yok yazlığa gidip sonuçları bekleyeceğim. Umduğumu bulamazsam benim için yeni bir hazırlık süreci başlayacak.

İsmail Turasan (Angora Dil kurucusu ve İngilizce öğretmeni): 2004 yılından beri ÖSYM tarafından yapılan YDS, YKSDİL, YÖKDİL gibi İngilizce sınavları düzenli olarak sınava girerek takip etmekteyim. 2018'den bu yana üniversite sınavındaki YDT İngilizce testlerinin daha da zor hale geldiğini belirtmek gerek. 2022'de nispeten daha net anlaşılır ve daha rahat olan sınav bu yıl olması gereken ağırlıkta ve zorlukta idi. YDT İngilizce sınavı  çok iyi kelime bilgisi ve dilbilgisi ölçmenin yanı sıra okuduğunu anlamayı da iyi ölçecek şekilde hazırlanmıştı diyebilirim. Diyalog, paragraf tamamlama ve paragrafta akışı bozan cümle soru türlerinin her birinde en az iki soru eleyici nitelikte ve zor idi. Çeviriler bile çok dikkat isteyen basit görünen ama iyi eleyen sorulardan oluşuyordu. Umarım hem Angora Dil  yüz yüze ve online YKSDİL gruplarımızdaki öğrencilerimiz hem de emek veren tüm adaylar  emeklerinin karşılığını alırlar. 

Anonim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim