ONLINE DERSLER

İngilizce Öğrenimi ve Yabancı Dil Sınavları Üzerine Sohbet

 • GENEL İNGİLİZCE
 • 11.09.2022
 • 474 Kez Okundu
İngilizce Öğrenimi ve Yabancı Dil Sınavları Üzerine Sohbet

Herkes dil öğrenebilir ama herkes aynı yetkinlikte dili kullanamaz. İsmail Turasan

TV8,5 LifeStyle Programı  

Angora Dil Eğitim 18.04.22 Ankara

 

 1. Sohbetimize sizleri tanıyarak başlayabilir miyiz?

İsmail TURASAN: Öncelikle hoş geldiniz. Ben İsmail Turasan İngilizce öğretmeniyim. Hacettepe üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans eğitimimi tamamladım,  ODTÜ’de  aynı bölümde yüksek lisans dersleri aldım. 2004 yılı mezunuyum 6 yıl Başkent Üniversitesinde, 4 yıl ODTÜ’de öğretim görevlisi olarak çalıştım. 2013’te ODTÜ’den istifa ettim. 2013 yılından beri özel yabancı dil kursu müdürü ve İngilizce öğretmeni olarak çalışmaktayım. Angora Dil Eğitim Merkezi kurucusuyum. Kendimi daimi öğrenici ve sınav sever olarak tanımlasam daha iyi olur. Son 4 yılda 50’ye yakın sınava bizzat girdiğimi ifade etmek isterim.

 

 1. Dil eğitiminde sunmuş olduğunuz hizmetler neler; hedefiniz, eğitimlerinizin amacı nedir?

İsmail TURASAN: Fiziksel kurslarımızda yüz yüze,  internet üzerinden çevrimiçi (online) ve çevrimdışı (offline) olmak üzere üç ayrı ortamda dersler sunuyoruz.

Eğitimlerimizin amacı bize gelen kursiyerlerin hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktır.  Katılımcıların kendi ihtiyaçlarına uygun doğru kaynak, doğru yöntem, yetkin öğretmen sağlayarak  ve bunları ferah bir ortamla buluşturarak bunu sağlamaktayız.

 

(Dilerseniz bu konuyu birazcık detaylandırabilirim.

İki grupta yabancı dil eğitimi vermekteyiz.

Birinci grup  ister çocuk ister büyük olsun gerçekten dil öğrenmek isteyen, sadece okuma değil dinleme, konuşma ve yazma yetkinliğine ulaşmak isteyenler var. İşte bu sözlü ve yazılı iletişimde dili etkin bir şekilde kullanmak isteyen kişiler için Native veya anadili seviyesinde İngilizce bilen Türk öğretmenler ile çocuk ingilizcesi,  yetişkinlere Genel İngilizce dersleri, IELTS ve TOEFL dersleri, ve bire bir özel dersler sunmaktayız.  

 

İkinci bir grup var. Dilde yetkinlik yerine, sınav odaklı çalışma yapmak isteyen ve sadece hedef nota ulaşmak isteyenler var. YDS, YÖKDİL, e-YDS ve YKSDİL gibi sınavlara hazırlananlar bu grupta.  YDS ve YÖKDİL sadece kelime, okuma, çeviri ve dilbilgisini test eden sınavlar. Hiç dinleme, konuşma veya yazma öğrenmeden ancak çok iyi derecede kelime öğrenerek, okuma ve çeviri yaparak çok yüksek notlar almak mümkün. Bu gruplara da sınav odaklı yazılan kaynaklar, sınav odaklı programlar ve sınav gruplarında deneyimli öğretmelerle destek oluyoruz.

 

 1. Hem çocuklar hem de gençler ve yetişkinler için oluşturduğunuz dil eğitimlerinden bahseder misiniz?

 

İsmail TURASAN: “Çocuklar konuşuyor” sloganı ile iletişim ve konuşma odaklı bir program uyguluyoruz. Çocukların yaşlarına uygun, daha çok gerçek yaşama dayanan temalar üzerinden çalışmalar yapıyoruz. Soyut kurallar ve ezber yerine günlük hayatında olan yeme-içme, giyim, okul, aile, arkadaşlar, doğa, hayvanlar ve hobiler gibi çocuklara hitap eden tematik bir eğitim sunuyoruz.  Etkileşim ve canlı iletişime imkan tanıyan özel 10 kişilik gruplar ve teleaffuzu çok iyi yerli ve yabancı öğretmenlerle dersler sunuyoruz. Çocuklar aktivite ve sosyalleşme ile öğrendikleri için program içinde eğlenceli oyunlara ve etkinliklere yer veriyoruz. En sevdiği masal kahramanı günü, potluck etkinliği (çocukların kendi yemeklerini hazırlayıp getirdikleri ve sundukları), en sevdiği kitap sunumları veya Tabu oyunları bunlardan bazıları.

 

 

 

 1. Peki çocuklara İngilizce öğretirken yetişkin eğitimlerinden farklı olarak nasıl bir yol izliyorsunuz?

İsmail TURASAN: Yetişkinler için daha çok net bir hedef için çalıyoruz ve onun dışına çıkmıyoruz zaman kısıtlaması yüzünden. Genelde girilmesi gereken bir sınav var ve kurallar çok net. Ona göre çalışma yapılmaktadır.

Çocuklar için doğru iletişim becerilerini kazandırma odaklı çalışmalar yapmaktayız.

Yaptığımız çalışmalarda mesele sadece İngilizce notu ya da okul başarısı değil. Gerçek iletişim. Dili kullanabilmek önemli. İngilizce aslında hayata hazırlık için bir araç sadece. Kendi kızım da dâhil olmak üzere tema odaklı İngilizce eğitimlerimiz çocuklara toplum içinde kendini ifade edebilme, iletişim kurabilme, sosyalleşebilme, grup önünde konuşabilme, sunum hazırlama ve sunma, önemli konularda fikrini beyan edebilme becerilerini kazandırmak için tasarlanmıştır.

 

 1. Sadece bu dersler ve etkinlikler yeterli oluyor mu, bunun yanı sıra ebeveynler İngilizce öğrenme sürecinde çocuklarına nasıl destek olmalı?

İsmail TURASAN: Dil öğrenme sürekli maruz kalmayı ve anlamlı ortamlarda dili kullanmayı gerektirmektedir. Dersler bunun ana çatısını oluşturmakta ve sürecin seyrini yönetmektedir. İşin omurgasını oluşturmak için dersler ve etkinlikler yeterlidir.  Evde ise ebeveynlerden çocukların öğrenme isteğini arttıracak ve motive edici olacak derecede destek istiyoruz.  Çocukları aşırı yormadan, sunumlarını dinlemeleri, hazırlık sürecindeki adımları konuşmaları ve verilen sınırlı düzeydeki ödevlerin takibine destek olmaları bizim için yeterli.  Yetişkinler iyi niyetli ama çocuklar üzerinde baskı oluşturacak mükemmeliyetçi yaklaşımdan uzak durmalıdırlar. Dil öğrenme sürecini doğal akışına göre desteklemelidirler.

 

 1. Peki yetişkinler kendileri için ne yapmalı, en pratik şekilde dil öğrenebilmeleri ve tabii ki keyif alarak, mümkün mü sizinle?

İsmail TURASAN: Yetişkinler için birçok imkân vardır. Yüz yüze kurslar, online ve offline kurslar, uygulamalar, youtube kanalları, sosyal medya sayfaları gibi.

Yetişkinler önce hedef belirlemeli ve planlı ve düzenli bir çalışma yöntemi seçmelidir. Sadece TV dizileri ve sosyal medyadan maruz kalarak dil öğrenmenin yeterli olmayacağını bilmelidir.

 

 1. Dil öğrenim sürecinde yapılan hatalar, yanlışlar neler peki, bunların önüne nasıl geçilebilir?

 

İsmail TURASAN: En büyük yanılgı dil öğrenimini birkaç aylık çalışma zannetmektir. Kendi anadilimizde yıllarımızı vererek ulaştığımız yetkinliğe sadece birkaç ayda ulaşmanın imkansız olduğunu kabullenmek ve en az bir yıllık bir verimli plana göre hareket etmek gerekir.

İkinci büyük hata hedef ile aracı karıştırmaktır.

Hedef konuşmaksa ve iletişim kurmaksa dilbilgisi kurallarına ve resmi dile kafayı takmak doğru değildir. Doğru kelimeler ve anlaşılır kabul edilebilir bir telaffuz ile aktarıma odaklanmak gerekir. Cem Yılmaz’ın gösterilerinde özetlediği gibi neither’lar nor’lar ile kafa karışıklığı ve tutukluk yaşamaktansa rahat ve özgüvenli şekilde doğru kelimeleri iletişim için kullanmaya odaklanmak gerekir.

Hedef sınav notu almaksa ideal kuralları ve nüansları bir kenara bırakarak sınav odaklı çalışmaktır

Üçüncü hata ise hata yapmaktan korkarak iletişimden uzak durmaktır. Birkaç kelime dahi olsa yazarak veya konuşarak kendimizi ifade etmeye çalışmalıyız. İletişimden kaçınmamayı öğrenmek dil öğreniminde bir kırılma noktasıdır. O eşiği aşanlar çok daha hızlı ve verimli bir şekilde öğrenmektedirler.

 

 

 

 1. Akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek için pratik yapmak ne kadar faydalı, siz eğitimlerinizde konuşma odaklı bir sisteme ağırlık veriyor musunuz?

İsmail TURASAN:  

Dil becerisi, bisiklete binmek veya araba kullanmak gibidir aslında. Ne kadar çok direksiyon başında uygulama olursa o kadar iyi bir sürücü olunuyorsa, ne kadar çok konuşma ve yazma uygulaması yapılırsa o kadar yetkinlik kazanılır dilde.

Bizim Genel İngilizce, Çocuk İngilizcesi, TOEFL ve IELTS gibi eğitimlerimiz yazılı ve sözlü yetkinlik kazandırmayı hedeflediği için konuşma odaklıdır.

YDS, YÖKDİL tarzı sınav gruplarımızda ise dersler tamamen sınav odaklıdır.

 

 1. Dile yatkınlık konusunda neler söylemek istersiniz, herkes aynı şekilde öğrenebilir mi yabancı dil?

İsmail TURASAN:

Herkes dil öğrenebilir ama herkes aynı yetkinlikte dili kullanamaz. Öğrenme sürecinde de herkese her yöntem ve her sistem hitap etmeyebilir. Bireysel farklılıklar olması normaldir. Bilimsel olarak bakılırsa farklı zeka türlerine göre farklı öğrenme metotları olması gerektiğine dair tezler çürütülmüştür.  Yine de ölçülebilir bir fark yaratmasa da kişiyi daha motive eden yöntemlerin kullanılması öğrenme ortamından alınan verimi arttırmaktadır. Sürekliliği sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bu yüzden herkesin ulaşım, bütçe, zaman ve öğrenme şekline en çok hitap eden kurumlardan veya kişilerden ders alması en doğrusudur. Anadilimiz Türkçe ’de olduğu gibi veya bisiklet- araba kullanmada olduğu gibi  gerçekçi bir zaman planlaması ve uygun ortamların yaratılması koşulu ile herkes dili öğrenebilir. Yetkinlik zaman ve emek ister.

 

 

 1. Bildiğimiz üzere pek çok dil eğitim kursu veren, dil öğretmek isteyen kurum, kuruluş var günümüzde. Peki, hem çocuk eğitiminde hem de yetişkin eğitiminde sizi farklı kılan, ön plana çıkaran, tercih sebebi yapan etkenler nelerdir?

 

İsmail TURASAN: Angora Dil Eğitim gerçek bir eğitim kurumudur. Öğretmenleri, müdürü, kurucusu öğretmendir. Yatırımcı, işletmeci veya başkası adına emanatçi olan kişiler değil eğitime gönül veren bir ekip tarafından işler yürütülmektedir. Doğal olarak odak noktamız eğitim olduğu için, biz her kademede süreci şeffaf ve öğrenci odaklı yürütmekteyiz. Çocuk veya yetişkin herkese bireysel olarak kendi ihtiyaçlarına uygun planlama yapıyoruz. Dil öğrenecek kişi için doğru zamanı belirleyerek işe başlıyoruz. Sonra en doğru yöntem, yüzyüze, online, offline ,özel ders  veya bireysel  çalışma planları hazırlıyoruz. Düzenli olarak takip ediyoruz. Öğrenci koçluğu olarak değerlendirebilirsiniz. Öğrenci kendi başına bırakılmadan her zaman süreçte kendisine destek olacak bir öğretmen, danışman ve koordinatörü muhatap olarak bulabilmektedir.

 

Sınav odaklı gruplarda  da fark yarattığımız doğrudur. 70puan ve üstü notu olanlara özel ve hatta 90 puan ve üstü olanlara özel online grupları Türkiye’de ilk açan biz olduk. 90 üstü grup hala sadece bizde var.  Hedefi 95 ve üstü olanlara ve çok iyi İngilizce bilenlere ders  hazırlamak, anlatmak ve menuniyeti sağlamak  çok zor iştir. Biz bu gruplarda çok iyi bir iş çıkardık. Sınavları Türkiye’de belki de en sıkı takip eden öğretmen olduğum için E-YDS, YDS, YÖKDİL ve YKSDİL sorularına en yakın özgün  ve güncel soruları adaylar bizde bulabilmektedir.

 

 

 

 1. Online olarak sunmuş olduğunuz derslerdeki verimliliği nasıl değerlendirirsiniz?

İsmail TURASAN: Gerçekten bilinçli bir tercihle online eğitim alan öğrencilerimizle çok güzel sonuçlar elde ettik. Sınav gruplarında 100 tam puan alan öğrencilerimiz var. İyi öğretmenler, hedef odaklı iyi kaynaklar, sağlam bir teknik altyapı, öğrenci dostu ve kullanması kolay bir online sistem, anlaşılır zengin bir içerik ve adım adım öğrenciyi yönlendiren bir plan  sunuyoruz. Öğrenci ihtiyaç duyduğu her şeyi bulabiliyor. Ayrıca hem öğretmenleri hem de danışmanlar ve koordiatöreler ile doğrudan iletişim kurabiliyor. Online olarak çalışabilen bir öğrenci için verim normal kurs ile aynıdır.

 Online eğitimde verim için öğrencinin normal kursa devam ediyormuş gibi ciddi ve düzenli katılım sağlaması ve ödevleri düzenli yapması şarttır. Biz online grupları alacak öğrencileri baştan bilgilendirip gerekli uyarıları şeffaf bir şekilde yaptığımız için sadece ihtiyacı olanlar ve çalışacak olanlar katılım sağlamakta ve başarı doğal olarak gelmektedir.

 

 1. Alanında uzman bir eğitimci kadrosuyla çalıştığınızı söyleyebiliriz. Bu durumun getirileri neler oluyor? Kaliteli bir ekiple çalışmanın faydaları neler?

İsmail TURASAN:  İyi öğretmenler olmadan sınıfta veya online gruplarda başarı elde edemezsiniz. Alan bilgisi, öğretme becerisi ve sosyal iletişimi iyi olan yetkin öğretmenlerimiz  bize olan güvenin sürekliliğini sağlamaktadırlar.  Eğitimde en önemli olan üç unsurun başındadır özverili ve yetkin kadro. Kaynaklar ve düzgün öğrenme ortamı diğer önemli etkenlerdir. Öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.  Onlarla birliklte çalışmak büyük bir mutluluk benim için.

 

 1. Hem eğitmenleriniz hem de eğitim içerikleriniz sayesinde öğrencilerinizden güzel geri dönüşler aldığınızı söyleyebilir miyiz?

İsmail TURASAN:  Sosyal medya ve google gibi mecralarda adımızdan övgü ile bahsedildiğini söyleyebilirim. Kedimize dair güzel şeyleri bizim dillendirmemiz doğru olmaz. Bizi en çok mutlu eden şey çok iyi notlar alan öğrencilerimizn nazik ziyaretleri ve  güzel yorumları kadar notunu alamasa da teşekkür etme için gelen ve “hakkınızı helal edin hocam, siz kurum olarak elinizden geleni fazlası ile yaptınız. Biz hakkını veremedik”diyen öğrencilerimizin olmasıdır. Hedefine ulaşan kişilerden dönüt almak kolaydır ama ulaşamayanlardan dahi övgü almak ve takdir görmektir bize yaşatılan ayrıcalık. Hakkaniyetli yaklaşımları  ve güzel yorumları için tüm geçmiş dönem kursiyerlerimize ayrı ayrı teşekkür etme isterim sizin vasıtanızla.

Geribildirim benim öğretmen ve idareci olarak en çok önem veridiğim konular arasındadır. Biz büyük bir özveri ile ekipçe güzel işler çıkarmak için çok çalışmaktayız. Bunun öğrenci ve veli gözünden değerlendirilmesi  ve bizim hedeflerimize ulaşma derecemizin tarafsız bir gözden bize aktarılmasını çok önemsiyorum. Gelen her gerişbildirimi ve yorumu titizlikle okuyorum. Aldığım notları ekip arkadaşlarım ile değerlerndirip iyi işlere devam ederken eksikleri ivedi bir şekilde kapatmaya gayret ediyoruz.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim