ONLINE DERSLER

İlham Veren Filmler: Patch Adams

  • 23.05.2020
  • 1256 Kez Okundu
İlham Veren Filmler: Patch Adams

Bundan yirmi yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı, yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız. Öyleyse demir alın, güvenli limanlardan çıkın, rüzgarları arkanıza alın. Araştırın, hayal edin ve keşfedin. (Mark Twain)

Hayallerin gerçekleştiği bazı günler hepsinden güzel! Düşününün ki şu günlerde bir eşik noktasındasınız. Hayatınız boyunca öğrenci kalmayacaksınız ve bazen kimin ilham almaya ihtiyacı olmaz ki? İşte Patch Adams çalışma arasında  izlenecek filmlerden biri.

Başrolünde Robin Williams’ın oynadığı film, 1995 yılında çekildi.

Konusu şöyle: Hayata mizahla bakan hekim Hunter Campbell’in oldukça sıra dışı ama şaşırmayın ki gerçek hikayesinden uyarlanan filmde, hastalarını mizahla iyileştirmeye çalışan bir doktorun hikayesini izliyoruz. Doktorun gerçek hayattaki hastanesine ise şuradan(link verilecek) bakabilirsiniz.

Evet; gerçekten başarmış. Filme konu olan hikayesinde ise, bir çoğuna göre dezavantajlı başladığı deneyimlerini bir fırsata dönüştürmüş. Bunalımda olan Hunter Adams, kendi isteği ile Fairfax Hospital Psychiatric Ward adındaki bir kliniğe yatar. Bu sırada 40lı yaşlardadır. Doktor ve hasta bakıcılardan umduğu ilgiyi göremeyen Hunter, diğerlerine yardım etmeye başlar. Kimseyle ilişki kurmayan Arthur Mendels isimli bir bilim adamının kağıt bardağını bantlayarak yamar ve böylelikle onunla dost olur. Dostu yama anlamına gelen “Patch” adıyla çağırmaya başlar. Diğerlerine yardım edebildiğini fark eden Hunter yeni adıyla Patch, tıp fakültesine kaydolur. Aşırı iyimser bir tıp öğrencisi olan Patch Adams, tıp fakültesindeki hocasının palyaço olma önerisini ciddiye alır. Aynı zamanda doktor olmak da isteyen Patch kendi içinde bir yolculuğa çıkar. Film Hunter Campbell’in hikayesini anlatıyor olsa da izlerken “aa benimde başıma gelmişti” diyebileceğiniz türden duygularla dopdolu.

 

Acı içindeki çocukları ağrı kesici vermeden gülümsetebilen bu doktor; azmin, kendini bilmenin ve kararlılığın bir sembolü aynı zamanda. Kahkaha kralı, desek yanlış olmaz. Yaşınız, içinde bulunduğunuz durum her ne olursa olsun hayat sürprizler ve olumlu gelişmelerle dopdolu. Sırf bunu hatırlamak için bile izlemeye değer!

 

Keyifli seyirler!

Anonim
Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim