ONLINE DERSLER

Vegetarian diets

  • # YÖKDİL SAĞLIK
  • Okuma Süresi 3
vegetarian-diets

1) Recently, vegetarian diets have experienced an increase in popularity.
2) A vegetarian diet is associated with many health benefits because of its higher content of fibre, folic acid, vitamins C and E, potassium, magnesium, and many phytochemicals and fat content that is more unsaturated.
3) Compared with other vegetarian diets, vegan diets tend to contain less saturated fat and cholesterol and more dietary fibre.
4) Vegans tend to be thinner, have lower serum cholesterol, and lower blood pressure, reducing their risk of heart disease.
5) However, eliminating all animal products from the diet increases the risk of certain nutritional deficiencies.
6) Micronutrients of special concern for the vegan include vitamins B-12 and D, calcium, and long-chain n–3 (omega-3) fatty acids. Unless vegans regularly consume foods that are fortified with these nutrients, appropriate supplements should be consumed.
7) In some cases, iron and zinc
levelsof vegans may also be of concern because of the limited bioavailability of these minerals.

ÇEVİRİ:
1) Son zamanlarda, vejetaryen diyetlerinin popülaritesibir artış yaşamıştır.
2) Vejetaryen diyet yüksek lif, folik asit, C ve E vitamini, potasyum, magnezyum ve bolca bitki kökenli kimyasal içeriği ve çok daha fazla doymamış yağ içeriğinden dolayı sağlığa birçok faydayla ilişkilendirilir.
2) Diğer vejetaryen diyetlerle kıyaslandığında, vegan diyetleri daha az doymuş yağ ve kolesterol ve daha çok diyet lifi içerme eğilimindedir.
3) Veganlar daha zayıf olma, daha düşük serum kolesterolüne ve daha düşük kan basıncına sahip olma eğilimindedir, bu da onların kalp hastalıkları riskini azaltır.
4) Ancak, tüm hayvansal ürünleri diyetten çıkarmak bazı beslenme eksiklikleri riskini artırır.
5) Veganlar için özel önem taşıyan mikro besinler B-12 ve D vitaminlerini, kalsiyum ve uzun zincirli n-3 (omega-3) yağ asitlerini içerir.
6) Veganlar düzenli olarak bu besinlerle desteklenmiş gıdaları tüketmezlerse uygun takviyeler tüketilmelidir.
7) Bazı durumlarda, veganların demir ve çinko seviyeleri de bu minerallerin sınırlı biyoelverişliliğinden dolayı endişe verici olabilir.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim