ONLINE DERSLER

Today

  • # YÖKDİL SOSYAL
  • Okuma Süresi 3
today

1) Today the world faces a growing crisis over the management of its great rivers.
2) In recent years, most of the great rivers in the world, such as the Yellow River in China, the Indus, the Colorado, and the Nile, have all periodically run empty because mankind has used their every last drop.
3) Indeed, there is a huge unmet demand in the world for water.
4) More than a billion people have no access to clean drinking water, and while it is hoped that this figure will be halved by 2015, nobody is sure where the water will come from.
5) With today’s trends, one-third of the world population will be seriously short of water by 2025.
6) Politicians in China, India, Pakistan, Egypt and other water-stressed countries want their water engineers to find solutions - and fast.

ÇEVİRİ:
1) Günümüzde, dünya büyük nehirlerini yönetme konusunda giderek artan bir kriz ile karşı karşıya.
2) Son yıllarda, Çin’deki Sarı nehir, Indus, Kolorado ve Nil gibi dünyadaki büyük nehirlerin çoğu insanoğlu bu nehirleri son damlasına kadar kullandığı için belli aralıklarla boşaldı.
3) Gerçektende, dünyada devasa bir kanşılanmayan su talebi mevcut.
4) Bir milyardan fazla insanın temiz içme suyuna erişimi yoktur, ve bu rakamın 2015’e kadar yarıya ineceği umulurken, kimse bu suyun nereden geleceği konusunda emin değil.
5) Bugünün gidişatı ile dünya nüfusunun üçte biri 2025 yılına kadar ciddi anlamda susuz kalacak.
6) Çin, Hindistan, Pakistan, Mısır ve diğer su sıkıntısı çeken ülkelerdeki politikacılar su mühendislerinin çözüm bulmalarını ve hızlı olmalarını istemektedir.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim