ONLINE DERSLER

Solar panels

  • # YÖKDİL FEN
  • Okuma Süresi 3
solar-panels

1) Solar panels turn the sunlight into energy when the Sun shines directly on them, but as soon as the sunlight decreases, so does efficiency.
2) A new anti-reflective film coating could help panels collect sunshine at 96 per cent efficiency from nearly any angle.
3) The newly-developed film consists of seven layers of nanoscopic silicon and titanium-oxide rods arranged in increasing densities, with the topmost nearly as porous as air.
4) This funnel-like structure captures light from almost every direction and focuses it onto the photovoltaic panel while also inhibiting reflection.
5) The film, which is about one hundredth as thick as a human hair, could easily be applied to any solar paneland would help collect 20 per cent more light while eliminating the need for the expensive hardware usually used to rotate solar panels as the Sun moves.
6) Before the new film can be marketed, the nanoscientists who developed the film must find a way to protect the outermost layers from wind and heat, a process that might take another year.

ÇEVİRİ:
1) Güneş panelleri, güneş doğrudan üstlerine ışıdığında güneş ışığını enerjiye çevirirler fakat güneş ışığı azalır azalmaz verimlilik de azalır.
2) Yeni bir yansıtmaz kaplama filmi panellerin güneş ışığını hemen her açıdan yüzde 96 oranında verimlilikle toplamasına yardımcı olabilir.
3) Bu yeni geliştirilen film, yedi adet nanoskobik silikon katmanı ve artan yoğunluklarda düzenlenmiş titanyum-oksit çubuklardan oluşur ve en üst kısmı hemen hemen hava kadar geçirgendir. 4) Bu huni benzeri yapı hemen her yönden ışığı yakalar ve yansımayı da engelleyerek fotovoltaik panel üzerine odaklar.
5) Bir insan saçının yaklaşık yüzde biri kalınlığında olan film kolaylıkla herhangi bir güneş paneline uygulanabilir ve genellikle güneş hareket ettikçe güneş panellerini döndürmek için kullanılan pahalı donanımları elimine ederken yüzde 20 oranında daha fazla ışık toplamaya yardımcı olur.
6) Bu yeni filmin pazarlanabilmesinden önce, filmi geliştiren nanobiliminsanları bir yıl daha sürebilecek en dıştaki katmanı rüzgâr ve ısıdan korumanın bir yolunu bulmalıdırlar.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim