ONLINE DERSLER

Scientists

  • # YÖKDİL FEN
  • Okuma Süresi 3
scientists

1) Scientists who study Earth’s moon have two big regrets about the six Apollo missions that landed a dozen astronauts on the lunar surface between 1969 and 1972.
2) The biggest regret, of course, is that the missions ended so abruptly, with so much of the moon still unexplored.
3) But researchers also lament that the great triumph of Apollo led to a popular misconception: because astronauts have visited the moon, there is no compelling reason to go back.
3) In the 1990s, however, two probes that orbited the moon raised new questions about Earth’s airless satellite.
4) One stunning discovery was strong evidence of water ice in the perpetually shadowed areas near the moon’s poles.
5) Because scientists believe that comets deposited water and organic compounds on both Earth and its moon, well-preserved ice at the lunar poles could yield clues to the origins of life.


ÇEVİRİ:
1) Dünya’nın uydusu Ay’ı inceleyen bilim insanlarının 1969 ile 1972 arasında Ay yüzeyine bir düzine astronotun indiği altı Apollo seferi hakkında iki büyük pişmanlıkları var.
2) En büyük pişmanlık, tabii ki, seferlerin ayın büyük bir kısmı keşfedilmeden çok ani bir biçimde sona ermiş olmasıdır.
3) Fakat araştırmacılar aynı zamanda Apollo’nun büyük zaferinin yaygın bir yanılgıya yol açtığından da yakınıyorlar: astronotlar Ay’a çıktıkları için tekrar gitmeyi gerektiren geçerli bir sebep yoktur. Ancak 1990’larda, ayın yörüngesindeki iki uzay aracı Dünya’nın havadan yoksun uydusu hakkında yeni soruları gündeme getirdi.
5) Şaşırtıcı bir keşif, Ay’ın kutupları yakınlarındaki hep gölgeli olan alanlarda su buzu olduğuna dair güçlü kanıttı.
6) Bilim insanları kuyruklu yıldızların hem Dünya’ya hem de Ay’a su ve organik bileşikler bıraktıklarına inandıkları için, Ay’ın kutuplarında bulunan iyi muhafaza edilmiş buz, hayatın başlangıcı hakkında ipuçları sağlayabilir.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim