ONLINE DERSLER

Gamma-ray bursts (GRBs)

  • # YÖKDİL FEN
  • Okuma Süresi 3
gamma-ray-bursts-grbs

1) Gamma-ray bursts (GRBs) are among the most intense areas of research in high-energy astrophysics, and they represent the largest known explosions in the universe.
2) Last year, NASA launched the Swift satellite to rapidly locate and observe GRBs and their afterglows at x-ray, ultraviolet and optical wavelengths.
3) These afterglow observations are particularly important for the understanding of these enormous explosions that occur at cosmological distances near the edge of the observable universe. 4) Amateur astronomers, due to their large numbers, their ability to respond quickly to the randomly located GRBs, and the availability of highly sensitive CCD cameras, have been able to provide important, early data on the optical afterglows of GRBs in the past few years.
5) Indeed, at least one optical afterglow from a GRB has been discovered by an amateur astronomer.
6) Observations can be done with even a modest-size telescope, provided that they are made quickly enough.

ÇEVİRİ:
1) Gama ışını patlamaları, yüksek enerji astrofiziğinde en yoğun araştırma alanları arasındadır ve yeryüzündeki bilinen en büyük patlamaları temsil etmektedir.
2) Geçen sene NASA gama ışını patlamalarını ve onların ardıl ışınımlarını x ışını, ultraviyole ve optik dalgaboylarında hızlı bir şekilde belirlemek ve gözlemlemek için Swift uydusunu fırlattı. 3) Bu ardıl ışınım gözlemleri, gözlemlenebilen evrenin kıyısında kozmolojik mesafelerde meydana gelen bu büyük patlamaları anlamak için özellikle önemlidir.
4) Amatör astronomlar, fazla sayılarından, rastgele yerleştirilmiş gama ışınları patlamalarına hızlı bir şekilde tepki verme yeteneklerinden ve oldukça duyarlı CCD kameralarının varlığından ötürü, son birkaç senede, gama ışınları patlamalarının optik ardıl ışınımları hakkında önemli ve ilk verileri sağlar.
5) Gerçekten debir gama ışını patlamasından kaynaklanan en azından bir optik ardıl ışınım, amatör bir astronot tarafından keşfedilmiştir.
6) Gözlemler, yeteri kadar hızlı yapılması koşuluyla,mütevazı boyda bir teleskopla bile yapılabilir.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim