ONLINE DERSLER

China and India

  • # YÖKDİL SOSYAL
  • Okuma Süresi 3
china-and-india

1) China and India  need to fix their economies and societies and to do so, they have to deal with some grim news.
2) Growth is slowing, though in China’s case that helps cool an overheated economy.
3) In both countries, exports are falling, inflation is at painful levels, income inequality is reaching great proportions, and injustices like land grabs are sparking widespread protests.
4) The two countries have lifted countless millions of the unemployed out of poverty, but countless other millions – youths, workers and farmers – remain marginalized and desperate for decent livelihoods.
5) While China does not follow the rules, India has too many rules to follow.
6) China is struggling to contain assets, deal with bad loans and to rebalance its economy away from state-directed investment to consumer-led growth.
7) India’s reputation, meanwhile, has been so damaged by bureaucratic corruption that the country’s top corporations have hired US consultancy firms to make a so-called “credible India” campaign.
8) However, it seems that India needs to do lots of work to overcome its bad reputation and there is no guarantee that it will be able to do so.

ÇEVİRİ:
1) Çin ve Hindistan’ın ekonomilerini ve toplumlarını düzeltmeleri gerekiyor ve bunu yapmak için de bazı kötü haberler ile uğraşmak zorundalar.
2) Her ne kadar Çin’in durumunda, aşırı ısınmış ekonomiyi soğutmaya yardım ediyor olsa da, büyüme yavaşlıyor.
3) Her iki ülkede de ihracat azalıyor, enflasyon kötü seviyelerde, gelir eşitsizliği büyük oranlara ulaşmakta ve arazilere el koyma gibi adaletsizlikler geniş çaplı protestolara yol açıyor.
4) İki ülke sayısız milyonlarca işsizi fakirlikten kurtardı, fakat sayısız başka milyonlar – gençler, işçiler ve çiftçiler – kenara itildi ve düzgün bir yaşam umutlarını yitirdiler.
5) Çin kurallara uymazken, Hindistan uyamayacağı kadar çok kurala sahiptir.
6) Çin varlıklarını elinde tutmada, kötü kredilerle uğraşmada ve ekonomisini devlet yönlendirmeli yatırımlardan tüketici odaklı büyümeye doğru yeniden dengelemede zorlanmaktadır.
7) Bu esnada, Hindistan’ın ünü bürokratik yolsuzluklardan o kadar zarar gördü ki ülkenin üst düzey şirketleri Amerikalı danışmanlık şirketlerini “güvenilir Hindistan” diye adlandırılan bir kampanya yapmaları için tuttular.
8) Ancak, öyle görünüyor ki Hindistan kötü ününün üstesinden gelmek için çok iş yapmak zorunda ve bunu yapabileceğine dair bir garanti de yok.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim