ONLINE DERSLER

Cats

  • # YÖKDİL FEN
  • Okuma Süresi 3
cats

1) Cats are famous for their dislike of water.
2) However, the fishing cat, a wild Asiatic species, has no such tendency.
3) In fact, these felines, about twice the size of typical house cats, prefer to be in proximity to water, making their homes in the near rivers and marshes.
4) As their name indicates, these cats fish for their meals, sitting by the water and tapping their paws to create ripples on the surface that resemble insect movements to lure their prey.
5) Their webbed front paws help the fishing cats to remain dry while taking fish, frogs, and snails out of shallow water.
6) However, they also dive right in to grab large fish and birds in their jaws.
7) Once in the water, the cats can swim on the surface or even glide underwater.
8) Their flat tails, significantly shorter than those of house cats, serve as rudders, helping them to adjust direction below the water surface.
9) Unfortunately, habitat loss and overfishing have decreased the number of these cats by about 50 per cent over the past three generations.
10) Recently, the International Union for the Conservation of Nature (IUCN) has changed the status of these cats to “endangered” from the less-severe “vulnerable”.


ÇEVİRİ:
1) Kediler sudan hoşlanmamalarıyla ünlüdür.
2) Fakat vahşi bir Asya türü olan balıkçı kedinin böyle bir eğilimi yoktur.
3) Aslında tipik ev kedilerinin yaklaşık iki katı büyüklüğünde olan bu kedigiller yuvalarını nehirlerin ve bataklıkların kenarlarına kurarak suya yakın olmayı tercih ederler.
4) Adlarının da ifade ettiği gibi, kediler su kenarında oturup avlarını çekmek için patileriyle suya vurup yüzeyde böcek hareketlerine benzeyen dalgalar oluşturarak yemek için balık avlarlar.
5) Perdeli ön patileri sığ sudan balık, kurbağa ve salyangoz çıkarırlarken kuru kalmalarına yardımcı olurlar.
6) Fakat aynı zamanda büyük balıkları ve kuşları çeneleriyle yakalamak için doğrudan suya da dalarlar.
7) Suda olduklarında yüzeyde yüzebilirler veya suyun dibinde süzülerek gidebilirler de.
8) Ev kedilerininkinden gözle görülür derecede kısa olan düz kuyrukları su yüzeyinin altında yönlerini ayarlamalarına yardımcı olarak dümen gibi görev yapar.
9) Ne yazık ki doğal yaşam alanlarının kaybı ve aşırı balık avlanması bu kedilerin sayısını son üç nesil boyunca yaklaşık yüzde 50 oranında azalttı.
10) Yakın zamanda Uluslararası Doğayı Koruma Kurumu bu kedilerin statüsünü ciddiyeti daha düşük olan “hassas”tan “türü tehlike altında”ya çevirdi.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim